VVP - ženijní úkryt ÚŽ-6

Ocelové vstupní
dveře

UŽ-6 je jedním z typů poválečného opevnění, budovaného z prefabrikovaných betonových rámů. Tyto objekty budovala od 60. let Československá lidová armáda za účelem posílení obrany proti státům Severoatlantické aliance. Konkrétně objekt UŽ-6 sloužil jako úkryt pro případ použití zbraní hromadného ničení (ZHN) a to např. chemických, biologických nebo jaderných, popř. jako přechodné velitelské stanoviště (tzv. užatkové kopečky, kde je vysoká koncentrace UŽ-6 na malém prostoru). 

Úkryt družstvaObjekty UŽ-6 mají zpravidla podobu zalomené vstupní chodby vedoucí do samotného úkrytu, vstup je chráněn jednokřídlými protitlakovými dveřmi a následně trojicí dvoukřídlých protiplynových dveří, které tvoří prostor pro chemickou očistu před vstupem do samotného úkrytu. Zpravidla na druhém konci úkrytu se nachází nouzový výlez. Objekty byly standardně vybaveny vzduchovým filtrem, vytápěním, pisoárem či palandami. Dokončené objekty byly také plně elektrifikovány.

Vzhledem k tomu, že některé objekty tohoto poválečného opevnění jsou dodnes využívány AČR, není snadné získat informace o dalších objektech UŽ-6 na vyškovsku, přesto však víme, že tento objekt jehož evidenční číslo je pravděpodobně 6181 není na okrese jediný a má minimálně další dva „kolegy“.

-js-


Zdroje:

  • http://www.fortifikace.net
  • http://www.ropiky.net

Další fotky

Pohled směrem 
ven
Vstupní chodba Vzduchotěsné
dveře
Zazděný nouzový východ